Na otázku, co by se stalo, kdyby se eurozóna rozpadla, uvedl: „Nastane recese, proti níž ta z 30. let nebude znamenat skoro nic.“

„Celá Evropa se rozpadne a dopadne to i na Švýcarsko,“ domnívá se Zalm s tím, že země helvétského kříže ztratí kvůli silnému franku konkurenceschopnost.

Podle Zalma, který působil na ministerském postu dlouhých 12 let do roku 2007, bude znamenat pokles evropské ekonomiky problémy pochopitelně i pro Nizozemsko. „Tři čtvrtiny našeho exportu jde do Evropy,“ sdělil Zalm.

Udržet Řecko

Zalm také nesouhlasí s názory bývalého evropského komisaře a nizozemského politika Fritse Bolkesteina, aby Řecko vystoupilo z eurozóny. „Nemyslím si, že je to dobré řešení. Dále by mohla z eurozóny odejít Itálie, pak Irsko, pak Portugalsko. To by nakonec v eurozóně taky mohlo zůstat jen Nizozemsko s Německem,“ připomněl Zalm.

Podle Bolkesteina by měla Evropa pomoci Řecku pouze za předpokladu, že jihoevropská země vystoupí z eurozóny a vrátí se k drachmě. Tímto krokem by Řecko mohlo devalvovat svou měnu a podpořit export.