"Aktuální dostupnost zájezdů na poslední chvíli je taková, že už ve čtvrtek není co prodávat na víkendové odlety," popsala situaci Kateřina Komedová, manažerka komunikace a marketingu agentury Zájezdy.cz. Podle agentury se proti minulému roku množství nabídek zájezdů snížilo o 15 procent.

Podle ní tyto typy zájezdů, na které si mnoho lidí zvyklo, letos téměř nejsou k dispozici. V nabídkách jsou pouze pětihvězdičkové hotely, o něž ale lidé nemají zpravidla zájem. Na last minute čekají především proto, aby byla dovolená co nejlevnější, čemuž drahé hotely neodpovídají.

Podle zástupce CK Fischer Dana Plovajka lidé často přicházejí s konkrétní představou, kam by chtěli letět a do jakého typu hotelu. Bývají pak překvapeni, že v destinaci, kterou chtějí, už není žádné volné místo.

Méně objednávek a obava z Egypta

Důvody, proč je nabídek méně, jsou dva. Prvním z nich je to, že cestovní kanceláře počítaly s nízkou poptávkou a objednaly méně míst, proto jich také méně zůstává volných.

Navíc lidé z Evropy omezili pobyty v Egyptě, Tunisku, kde byli nepokoje a zvolili jiné destinace. Proto jsou hotely v "bezpečnějších" místech obsazenější.

"Klientela z velkých zdrojových zemí, jako je Německo, Anglie a Rusko, se z Egypta a Tuniska přesunula do jiných destinací. Tím došlo k vyčerpání kapacit v těchto letoviscích," vysvětlil Plovajko.

Paradoxně tak nastala situace, kdy jsou volné ubytovací kapacity pro nabídku na poslední chvíli za přijatelné ceny zpravidla pouze v těchto dvou zemích. Klienti, kteří už nemají příliš na výběr, si proto velmi často Egypt nebo Tunisko nakonec vyberou.

Podle Tomáše Brejchy z Čedoku si ale česká klientela v druhé polovině prázdnin uvědomila, že cestování do Egypta je bez rizika. Mnoho lidí tak podle něj do země odlétá a vrací se spokojeni. Po konfliktech v těchto zemích klienty oslovily zejména příznivé ceny, vliv mají také doporučení známých, kteří dovolenou na severu Afriky absolvovali.