Nejvlivnějšími zastánci třetí sazby DPH jsou podle informací Práva především místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Stanislav Gross. Prý mají hlavně obavy ze zdražení potravin, ale i léků, které by sblížení sazeb vyvolalo.

Definitivní rozhodnutí o tom, která varianta zvítězí, má padnout na koaliční schůzce v neděli 1. února. Součástí koaliční dohody mají být dále slevy na dani rodinám s dětmi, společné zdanění manželů, snížení či zrušení pojistného na aktivní politiku zaměstnanosti a zrychlení odpisů u firem a podnikatelů.

Sblížení je prý výhodnější

Sobotka i Kalousek svůj postoj ve čtvrtek vyjádřili na jednání sněmovního rozpočtového výboru, který se začal zabývat novým zákonem o DPH. Podle nich jde o výhodnější postup. "Kdyby se nám (od 1. května) podařilo základní sazbu snížit o několik procentních bodů, tak by se to pozitivně projevilo u zboží a služeb, které z důvodu harmonizace musíme přeřadit do základní sazby DPH," zdůraznil Sobotka. Podle něho by totiž přeřazované položky nemusely jít až do sazby 22 procent, ale skončily by na nižší úrovni.

Kalousek k tomu dodal, že kdyby naopak zboží a služby vstupem do EU přešly do sazby 22 procent a ta se v budoucnu v rámci zavádění třetí sazby DPH o něco snížila, tak už ceny stěží klesnou. "Zkušenost říká, že snížení DPH nedoprovází vždy automaticky snížení cen," vysvětlil Kalousek. Poslancům sdělil, že je "poměrně vysoká šance," že koaliční dohoda vyústí ve sblížení sazeb od 1. května.

Výdaje rodin by vyskočily

Na jednání výboru nepadla žádná informace o tom, v jaké míře by se změnily obě sbližované sazby. V každém případě by podražily třeba potraviny, léky, teplo, stavební práce pro bydlení, noviny, knihy, které jsou dosud v pětiprocentní sazbě. Kdyby se například sazba zvedla z pěti na sedm procent, z nákupu potravin za tisíc korun by lidé na DPH zaplatili proti současnému stavu asi o dvacet korun více.

Při snížení základní sazby 22 procent od 1. května by lidé nesporně získali u zboží a služeb přeřazovaných kvůli EU, kde by cenový skok nebyl až tak vysoký. Jde například o dětské pleny, čistírny, prádelny, kadeřnictví a opravy různého zboží. Naopak tam, kde je už nyní sazba 22 procent, například u průmyslového zboží všeho druhu, by od května k významnému poklesu cen nedošlo a prospěch z nižší sazby by měli jen obchodníci.

Dopad na domácnosti by závisel na zvolených sazbách DPH. Například při sazbách 7 a 20 procent se předpokládá, že domácnosti s nejnižšími příjmy a se čtyřmi členy by se za rok zvýšily výdaje asi o 2450 korun.