Pyrenejská země se totiž potýká se značnými problémy v souvislosti s finanční krizí, a vláda je proto nucena provádět razantními škrty v rozpočtu. Dopady pocítily prakticky všechny vrstvy společnosti.

Papež dorazí do Madridu 18. srpna a očekává se, že jeho návštěva přiláká více než milión věřících. Náklady by se měly vyšplhat na 50 až 60 miliónů eur (asi 1,2 až 1,4 miliardy korun), a to nejsou do rozpočtu ještě zahrnuta bezpečnostní opatření.

Pódium, fontány a megaobrazovky

Počítá se mimo jiné s výstavbou 200 metrů dlouhého pódia s obřím kovovým stromem na madridském letišti Cuatro Vientos, stejně jako se stovkami vodních fontán a instalací 20 megaobrazovek při závěrečné veřejné mši 21. srpna. Dále je nutno zajistit například dostatečné množství sociálních zařízení pro davy poutníků.

Podle organizátorů budou náklady financovány poutníky, firmami i jednotlivci. Kritici nicméně poukazují na fakt, že sponzoři mají nárok na daňové úlevy ve výši až 80 procent z částky, kterou věnují. A to z toho důvodu, že podle vlády jde o podporu události ve „výjimečném veřejném zájmu“.

Podle kritiků si země takovéto výpadky ve státním rozpočtu za současné nepříznivé situace nemůže dovolit. Odpůrci návštěvy papeže zřídili na Facebooku stránku vyzývající k bojkotu více než stovky firemních sponzorů, včetně takových gigantů jako Coca-Cola, Telefónica či Banco Santander, kteří se podle nich podíleli na vzniku hospodářské krize.