„Vyšší výsledek obchodní bilance oproti odhadům vypadá na první pohled pozitivně, nicméně rychleji se snižující tempa vývozu i dovozu potvrzují spíše to, že dochází k hospodářskému zpomalování,“ domnívá se analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

„S nadsázkou lze říci, že pokud roste spotřeba Němců, nemá se český vývozce čeho obávat,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Poslední čísla o průmyslu v Německu sice zaostala za očekáváním, ale přesto vzrostl o 6,7 procenta.

Tradičním tahounem je obchod se stroji a dopravními prostředky, a to zejména se silničními vozidly. Dařilo se také telekomunikačním zařízením a elektrickým zařízením. Naopak nedařilo se obchodu s tabákem a nápoji.

Rizikem tempo evropské ekonomiky

Riziko v dalších měsících spočívá především v tempu evropské ekonomiky. Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet už v minulosti hovořil o tempu, které nedosahuje předpokládaného výsledku. Navíc se očekává jeho zpomalení v dalších kvartálech. To může zabrzdit také domácí export.

„Naopak pro domácí podnikatele hrají nízké úrokové sazby, které se podle našich odhadů do konce roku zvedat nemusí,“ připomněl Volf.