Úředníci podle agentury Reuters zabavovali dokumenty a zjišťují dopady práce agentur na trh. Moody's i S&P svou práci hájí, s úřady ale chtějí spolupracovat.

Vyšetřování zahájila prokuratura v jihoitalském městě Trani. Její šéf Carlo Maria Capistro řekl, že cílem vyšetřování je prověřit, zda ratingové agentury respektují regulaci platnou v Itálii. Capistro řekl, že dokumenty byly zabaveny už ve středu, a to v kancelářích agentur v Miláně.

Prokuratura zároveň požádala italský dohled nad finančním trhem Consob, aby poskytl dokumenty, z nichž bude patrné, že obě ratingové agentury jsou v Itálii řádně registrovány.

Strach z italské dluhové krize

Na finančních trzích se nyní spekuluje, že by se dluhová krize mohla přelít i do Itálie. Evropská komise v té souvislosti ve čtvrtek vyzvala k novému posouzení všech částí současného i budoucího záchranného balíku eurozóny, a to včetně jejich velikosti.

Ceny dluhopisů v Itálii i ve Španělsku tento týden dosáhly rekordní úrovně.

„Vývoj na trzích s dluhopisy v Itálii a ve Španělsku je důvodem pro hluboké obavy,“ varoval předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Výnosy desetiletých italských a španělských dluhopisů v úterý vyskočily na rekordní úroveň od jejich vydání, úrok italských činí 6,02 % a španělských 6,14 %, což znamená, že budou-li si tyto země chtít si půjčit, budou muset zaplatit na úrocích více. V růstu pokračovaly i ve středu, než přišel pokles. Dluhopisy s úrokem nad šest procent se považují za nesplatitelné. Podal analytičky Rabobank Jane Foleyové je to důkaz neochabující krize ze zadlužení. Burzy padaly i ve čtvrtek, většina světových indexů sletěla o tři procenta a více.

Obavy vzbuzuje právě Itálie s vysokou mírou zadlužení, které by nepomohly půjčky, jaké byly poskytnuty ŘeckuIrsku. Na to je Itálie moc velká. Země sice schválila škrty, ale není jasné, zda je prosadí. Italský premiér Silvio Berlusconi v reakci na situaci řekl, že italské banky jsou stabilní a solventní.

K propadům také přispěla špatná data ze spotřeby v USA i to, že se růst v eurozóně zpomalil.