"Někteří čeští lidé se budou chtít léčit v zahraničí a pojišťovna bude muset náklady zaplatit. Vzhledem k tomu, že léčba v cizině je pětkrát i vícekrát nákladnější, značně to zatíží zdravotní pojištění," řekla ve středu ve zdravotním a sociálním výboru Sněmovny ředitelka Všeobecném zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Dodala, že náklady ale nedokáže vyčíslit, protože ukáže až praxe, kolik lidí péči využije. "Může to stát 300 miliónů, miliardu ale i víc ročně. V letošním roce to tolik být nemusí, ale v dalších ano," uvedla ředitelka.

České zdravotní pojišťovny ale finančně zatíží i něco jiného. "Už dnes víme o zájmu německé pojišťovny. Ta chce od nás informace, jací lékaři 25 km od hranic ordinují, jaká je léčba, jaké nemocnice. Je logické, že pro německou pojišťovnu bude levnější, když k nám bude své pojištěnce posílat k léčení, protože za ně zaplatí mnohem méně než u nich. Bohužel to bude výhodnější i pro Němce, protože v Německu se například platí 10 eur za vstup k lékaři, další vysoké částky za léky atd. To v ČR není. Obáváme se, že oni tak budou vstupovat do našeho systému, a bude to drahé," řekla Právu Musílková.

Rozhodnou zřejmě čekací doby

Ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec přiblížil, o jak velký trh se může jednat. "Od 1. květne teoreticky půl miliardy lidi z 28 zemí Evropy bude mít přístup k léčbě v ČR a našich deset miliónů lidí se může léčit kdekoli v oněch 28 zemích. U nás je ale péče až osmkrát lacinější než v některých státech Evropy," řekl Švec.

Musílková dodala, že pojišťovna i centrum se snaží dělat kroky, aby na to český pacient nedoplatil. "Jednáme s jednotlivými státy o určitých vzájemných výhodách," řekla Musílková a přimluvila se za to, aby zasáhl i stát a vydal určité regulátory čerpání zdravotní péče v zahraničí.

Například obvyklá čekací doba na endoprotézu je v ČR asi rok. "Když by někdo čekal dále než rok, pak by si mohl vyžádat operaci venku. Do roční čekací doby bychom souhlas nedali, protože třeba v jednom okrese se skutečně čeká dále než rok, ale jinde v republice méně než rok. A pacient by se tedy mohl léčit doma. Tyto regulátory musí stanovit Ministerstvo zdravotnictví," řekla Musílková.

Nové průkazky, později jednotné čipové karty

Se vstupem do EU přijde i změna průkazek zdravotních pojišťoven. "Od červa letošního roku budeme během několika měsíců stávající průkazky VZP nahrazovat evropskou plastovou kartou. Ta našim pojišťěncům částečně usnadní pobyt v zahraničí, protože bude jednotná pro celou EU. Tyto plastové průkazky pak od roku 2008 nahradí v Evropě jednotné čipové karty," řekla Musílková.