Jak uvádějí Hospodářské noviny (HN), řidiči osobních aut budou za známku platit až 1500 korun, čímž do rozpočtu dopravy přiteče nově 700 miliónů korun. Jízda po dálnici se prodraží i řidičům nákladních vozů. Mýtné by se mělo zvednout o 25 procent a do kasy fondu dopravy se dostanou dvě miliardy.

Konkrétně tak například cesta kamiónu se třemi nápravami mezi PrahouBrnem vyjde o více než 200 korun dráž. S tímto zdražením dopravci nicméně počítají, neboť jde o pokračování dohody, kterou uzavřeli loni ještě s bývalým ministrem dopravy Vítem Bártou.

Zdražení na horní hranici

„Počítáme s tím, že mýtné od příštího roku zdražíme o čtvrtinu. Zdraží i dálniční známky, ještě analyzujeme, zda o 100, 200 nebo 300 korun,“ sdělil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Podle úředníků z ministerstva půjde o zdražení na horní hranici.

Zdražování je důsledkem sporů mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Věcmi veřejnými. Nejmenší koaliční straně se totiž nepodařilo přesvědčit Kalouska, že na dopravu je potřeba o 14 miliard více než v letošním roce, a musí se smířit jen se čtyřmiliardovým navýšením rozpočtu, jak připomínají HN.