Cena zlata na promptním trhu, tedy na trhu, kde je zlato okamžitě k dodání stoupla o 1,4 procenta. Cena zlata k dodání v srpnu je 1624,30 dolaru, uvádí Bloomberg.

Naopak akciové trhy padají. Japonský index Nikkei poklesl o půl procenta. Poklesl i index S&P SPc1, a to o 0,8 procenta, píše Reuters.

Cena zlata roste, protože se američtí zákonodárci se stále ještě nedohodli na zvýšení stropu pro zadlužení USA. Zemi hrozí platební neschopnost.

Víkendová jednání opět nepřinesla výsledek. Dohodu je přitom třeba uzavřít do 2. srpna. Ratingová agentura Standard & Poor's navíc minulý týden zopakovala, že existuje 50procentní šance snížení úvěrového ratingu USA do tří měsíců ze současného nejvyššího stupně AAA, píše ČTK. Mohamed A. El-Erina, jeden z ředitelů v největším světovém dluhopisovém fondu Pacific Investment Management řekl, že hodnocení AAA je velmi ohrožené.

Po růstu může přijít pád

Někteří analytici upozorňují, že pokud se američtí zákonodárci dohodnou na stropu pro zadlužení, bude cena zlata prudce klesat.

"Pokud USA zbankrotují, zlato půjde nahoru. Když se jim podaří uzavřít dohodu, uvidíme zlato celkem rychle klesat," řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků.