Šéf institutu Ifo Hans-Werner Sinn se v německém deníku Frankfurter Algemeine Zeitung nechal slyšet, že Němci se stali obětí vydírání. Nelíbí se mu zejména snížení úroků pro úvěry ze současného záchranného fondu eurozóny na 3,5 procenta. "Další peníze pro Řecko můžeme téměř považovat za dárek, který již nikdy nedostaneme zpátky," uvedl.

V podobném duchu se vyjádřil i deník Bild. „Řecký bankrot je oficiální," píše. Již v lednu tento bulvární list uvedl, že každý, kdo Řecku půjčí peníze, je již nikdy neuvidí.

Jak připomněl ekonom Ansgar Belke, vyjde Německo nová záchrana Řecka na 43 až 48 miliard eur (až 1,2 biliónu Kč). Podle deníku Financial Times Deutschland je na celé věci pozitivní alespoň to, že se Řekové až do konce desetiletí neobjeví na trzích a z "jednotky intenzivní péče se tak přesunuli na rehabilitační oddělení".

Francie oslavuje Sarkozyho

Naopak pozitivně se ohledně dohody na novém záchranném programu pro zadlužené Řecko vyjadřuje francouzský tisk. Podle deníku Les Echos je hlavním vítězem francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který jako skvělý krizový manažer Evropu přivedl k dohodě, jež jí zajistí lepší funkčnost v budoucnosti.

Summit eurozóny ve čtvrtek sjednal druhý záchranný balík pro Řecko v sumě 109 miliard eur (asi 2,7 biliónu Kč) a s účastí soukromého sektoru. Dohodl se také na výrazném rozšíření role záchranného fondu eurozóny (EFSF) při pomoci ohroženým zemím a v obraně před šířením krize do dalších zemí regionu.