V dubnu ministerstvo odhadovalo letošní růst ekonomiky na 1,9 % a růst v roce 2012 na 2,3 %. Na zlepšení by se měl podílet především rostoucí zahraniční obchod. V roce 2013 by ekonomika měla růst podle MF o 3,3 % a následně v roce 2014 stoupnout o 3,9 %.

Naopak Česká národní banka ve své květnové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst hrubého domácího produktu o 1,5 %, pro příští rok zhoršila odhad na 2,8 %.

Vyšší inflace, nižší nezaměstnanost

Inflaci ministerstvo očekává letos i příští rok ve srovnání s předchozími odhady vyšší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 2,3 % proti původně předpovídaným 2,1 %. V roce 2012 by měla inflace stoupnout až na 3,5 % kvůli postupnému sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty.

Nižší letos i příští rok odhaduje ministerstvo financí nezaměstnanost. Letos by měla klesnout na 6,7 % z loňských 7,3 %. V roce 2012 pak úřad předpokládá její pokles na 6,4 %.

Naopak pesimističtější je MF v případě letoška ohledně spotřeby domácností. Zatímco v minulé prognóze očekávalo ministerstvo pro letošek zvýšení spotřeby o 0,7 %, nyní počítá s růstem jen o 0,5 %. Naopak v příštím roce by spotřeba domácností měla stoupnout o dvě procenta proti dříve odhadovaným 1,9 %.