Průzkum ukázal, že výpadek stálého zdroje peněz, jako jsou výplata či důchod, by představoval problém jen pro 17 % seniorů, kteří nedisponují takovými úsporami, aby mohli pokrýt pravidelné výdaje v období delším než jeden měsíc.

Kdyby se senioři přece jen dostali do finanční tísně, 70 % z nich ví, kam se obrátit. Existence občanských poraden nebo poraden při finanční tísni není známa jen zbylé necelé třetině.

Z průzkumu dále vyplynulo, že téměř 60 % dříve narozených si každý měsíc sestavuje rodinný rozpočet a více než polovina ví o každém pohybu na účtu.

Starší dotují mladší

„Potvrdily se rozdíly mezi zahraničím a Českem. Zatímco venku jsou to děti, které finančně podporují své rodiče na penzi, u nás naopak rodiče ze svých úspor podporují děti,“ říká manažer Poštovní spořitelny Libor Svoboda.

Celkem 45 % z nich si měsíčně pravidelně spoří, což podle Svobody poněkud nabourává zažitou představu, že čeští senioři se potýkají s nedostatkem peněz.

Čeští senioři se dobře vyznají ve spořicích produktech. Většina z nich má detailní přehled také o pojistných a úvěrových produktech. Z průzkumu také vyplynula až překvapivě solidní znalosti makroekonomiky.