„Na rozdíl od hotovosti jsou platební karty mnohem bezpečnější. Jejich majitelé nemusí mít při sobě vyšší obnosy a odpadají obavy, že při případné ztrátě či zcizení zůstanou zcela bez peněz. I při používání karet v zahraničí je však na místě opatrnost podobně jako při zacházení s kartami v Česku,“ připomněla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Za platbu kartou v obchodě, restauraci nebo třeba v hotelu neplatí kupující žádný poplatek, jako tomu je v případě vybírání hotovosti z bankomatu. V takovém případě si mateřská banka strhává podíl z vybrané částky. Poplatky jsou nejčastěji kolem 100 korun. Pro turistu je tak výhodnější platit na místě přímo kartou, pokud je podnik přijímá.

Střežit jako oko v hlavě

Turisté by si měli dát rozhodně pozor na zneužití PIN kódu. Může jít o tzv. skimming. Pachatelé při něm využívají různé metody ke snímání magnetických proužků karet k výrobě padělků a odpozorování PIN prostřednictvím kamer instalovaných v blízkosti bankomatů.

Aby člověk předešel nepříjemné situaci, neměl by platební kartu nechávat bez dozoru, sdělovat komukoli PIN kód a nedávat ji jako zástavu. Při placení by měl mít kartu neustále na očích a nenechávat kohokoli, aby s ní odešel. To se nejčastěji týká placení v restauracích. Jestliže obsluha nemá přenosný terminál, musí zákazníkovi umožnit platbu sledovat na místě, kde má podnik terminál umístěný.

Pokud není jiná možnost než vybrat hotovost z bankomatu, je vhodné vybírat z těch uvnitř nebo v malé blízkosti od bankovních poboček, neboť zde existuje značná pravděpodobnost, že se poblíž nachází kamerový systém. V případě ztráty karty je nutné ohlásit tuto událost bankovnímu operátorovi a kartu ihned zablokovat.