"Jen v oblasti železniční dopravy jsme se dostali až na číslo 197 miliónů korun. K tomu je potřeba připočítat i ztráty z mýta. Byl jsem ujištěn odpovědnými manažery všech dotčených organizací, že tyto ztráty budou po stávkujících odborech vymáhat," uvedl Šmerda. Dodal, že odborářům nabídl nedělní jednání.

"Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.

Odbory se rozhodnou v neděli

Jestli stávka v pondělí bude, není zatím jasné. Odbory sice zkritizovaly rozhodnutí soudu i jednání vlády, o situaci se ale budou radit a konečné slovo řeknou až v neděli.

Odbory stávku na protest proti chystaným vládním reformám vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v PrazeBrně i vlaky po celé republice.

Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích měly být blokády. Městský soud v Praze stávku ale zakázal, protože nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem.

Škody hrozící podřízeným organizacím ministerstva dopravy v případě stávky
SDŽC120 miliónů
ČD Cargo
 27 miliónů
ČD osobní doprava
 50 miliónů
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ředitelství silnic a dálnic vyčíslilo hrozbu ztráty z důvodu výpadku výběru mýta až na 20 miliónů korun.