„Jsem pyšný, že i tak malá země jako je Česká republika se může chlubit letištěm, které se dnes oficiálně zařadilo po bok zákaznicky orientovaných, trvale se zlepšujících a technologicky vyspělých letišť světa,“ uvedl generální ředitel pražského letiště Miroslav Dvořák.

Pražské letiště je takto oceněným prvním letištěm v regionu střední a východní Evropy.

IATA udělila tuto cenu Letišti Praha mimo jiné i za zavedení samoodbavovacích kiosků nebo technologii Wheeltug pro pojíždění letadel po letišti prostřednictvím elektromotorů, která zde byla zavedena jako první na světě. Zohlednila i pozitivní přístup k problematice životního prostředí, a to prostřednictvím soutěže s názvem Nejtišší dopravce.

Letiště Praha Ruzyně

Letiště Praha Ruzyně

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V minulých letech obdrželo tuto cenu letiště v Soulu, Ženevě, ve Vancouveru, v Singapuru či letiště v San Francisku.

V roce 2010 odbavilo pražské letiště 11,56 miliónu lidí. V letošní letní sezóně je pro cestující k dispozici 48 leteckých společností, které Prahu spojují přímo se 128 destinacemi po celém světě.

Letiště Praha zvýšilo podle auditovaných hospodářských výsledků v roce 2010 čistý zisk o 11 procent na 991 miliónů korun. Hrubý zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 1,1 miliardy korun.

Řízení letového provozu na ruzyňském letišti

Řízení letového provozu na ruzyňském letišti

FOTO: Jan Handrejch, Právo