„Vůbec netuším, o co žalobci jde,“ prohlásil hlavní obchodní sládek plzeňského pivovaru Václav Berka. Sdružení požaduje, aby Pilsner Urquell nebyl nikde označován jako dvanáctistupňové pivo. Soudkyně přímo v soudní síni provedla ohledání příslušné láhve a plechovky a jak zjistila, nic takového na nich uvedeno není.

„Své pivo jsme vždycky označovali v souladu s legislativou,“ prohlásil Berka, který o plzni důsledně hovoří jako o ležáku a pro Právo upřesnil: „Pokud vím, tak pojem dvanáctka neužíváme ani v marketingových a propagačních materiálech. Některé si ale sami vytváří naši zákazníci.“

Sdružení začalo svoji kampaň proti Prazdroji loni, když se objevil na serveru iDnes test piv s informací, že Pilsner Urquell má stupňovitost 11,69, což je číslo udávající obsah extraktu původní mladiny.

„Nyní jsme si nechali udělat ještě jeden test ve švýcarské laboratoři, výsledek je 11,64,“ sdělil zakladatel sdružení Jiří Žák. Podle Berky se ale stupňovitost mění v určité toleranci, liší se várka o várky. První zápis z roku 1897 udává hodnotu 11,84. „Dokazuje to, že minimálně sto let vaříme pivo stále stejně. Za ty roky jsme měli stupňovitost i nižší než dnes, ale také přes dvanáct,“ uvedl Berka.

Legislativa už od roku 1997 pojmy jako dvanáctka či desítka nezná, místo nich jsou ležáky, výčepní piva a další kategorie. „O plzni ale panuje vžitý názor, že je to dvanáctka. Měla by tedy mít alespoň stejný stupeň, jako v onom roce 1897,“ podotkl Žák.

Soudkyně ve středu nerozhodla a odročila líčení na červenec. Mimo jiné proto, aby žalobce zpřesnil žalobu.