„Letos zatím ceny nerostou zdaleka tak rychle, jaká jsou očekávání,“ připomněl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Nejvíce lidé sáhli do peněženek, pokud kupovali potraviny, zejména pečivo, těstoviny, brambory a mouku. Levnější v porovnání s loňským březnem byla především rýže a vejce. Zlevnily i mobilní telefony, konkrétně o 12,6 procenta.

„Tržní nájemné vzrostlo o 0,5 % a regulované o 4,6 %, takže se stále nepotvrzuje, že by po deregulaci ceny nájemného výrazně vzrostly,“ sdělil Volf.

Ceny půjdou nahoru

Pokud jde o elektroniku, na její ceně se podle Volfa pozitivně projevuje silná koruna, která k dolaru dokonce pokořila sedmnáctikorunovou hranici.

Podle Volfa by ještě letos ceny měly vzrůst. „Ceny nahoru požene chystané zvyšování DPH a vyšší ceny energií, především ropy, se budou stále více projevovat do cen koncových výrobků,“ dodal Volf.

Jak uvedl analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank, inflace by se až do podzimu měla udržet pod dvouprocentním cílem České národní banky (ČNB), proto by další zvýšení úrokových sazeb mohlo nastat až ve třetím čtvrtletí.