Od té doby USA hospodařily v provizoriích, která Kongres opakovaně prodlužoval. Kongresmanům i prezidentovi Baracku Obamovi však došla trpělivost a poslední provizorium mělo vypršet o páteční půlnoci místního času (sobota 6.00 SEČ).

Dlouho diskutovaný rozpočet pro rok 2011 bude americký Kongres schvalovat ve čtvrtek, do té doby bude vláda hospodařit v provizoriu. Obě politické strany se shodly na úsporách ve výši asi 38 miliard dolarů (asi 640 miliard korun) pro zbývajících šest měsíců rozpočtového roku 2011. Ten sice začal již 1. října 2010, ale rozpočet nebyl dosud kvůli sporům o úspory schválen. Obama označil chystané úspory za dosud největší v dějinách USA.

Zavírání a propouštění

V případě, že by se obě strany na podobě rozpočtu nedohodly a federální vláda se ocitla bez peněz, znamenalo by to uzavření většiny federálních úřadů s výjimkou nezbytných funkcí státu. Dopad by pocítilo asi na 800 000 lidí, kteří by museli na neplacenou dovolenou.

Zvláště těžce by utlumení aktivity federální vlády dopadlo na ekonomiku hlavního města Washingtonu. Uzavřela by se ale také například muzea financovaná z federálních peněz či národní parky. Bez mezd by se také mohli ocitnout američtí vojáci bojující v Afghánistánu a Iráku.