Domácí měna je nyní k dolaru na nejsilnější hladině od svého vzniku.  Vývoj koruny k euru byl dnes klidný. Kurz neopustil úzké pásmo mezi 32,37 až 32,43 Kč/EUR. Závěr ji zastihl na silnější hranici rozpětí.

"Investoři jsou negativně naladěni a bojí se držet dolar. Je proto jen otázkou času, než kurz koruny k dolaru spadne pod 25 korun," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank. Podle Iva Nejdla z Raiffeisenbank tak čas pro nejvýhodnější nákup dolarů ještě neuzrál. Mohl by se přiblížit v několika dnech či týdnech.

Oslabování dolaru je podle Pavla Sobíška z HVB Bank pro českou ekonomiku v principu výhodné. "Ale platí to jen tehdy, pokud slabý dolar nezbrzdí oživování ekonomiky v EU," dodal. Na vývozech do unie je závislá větší část domácích vývozců. Problémy firem v unii tak zakrátko dolehnou i na domácí podniky.

Slabý dolar může být příznivou informací pro spotřebitele, ne již tak pro šéfy domácích firem. Podle ekonomů by slabý dolar mohl přispět ke zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic. Levnější by mohl být i plyn pro domácnosti. Méně by lidé mohli zaplatit také za zboží ze zámoří, například za elektroniku.

Silné euro

Jednotná evropská měna euro v úterý poprvé v historii překonala hranici 1,27 USD/EUR. Dolar je nadále pod tlakem kvůli vysokému deficitu běžného účtu americké platební bilance a nízkým úrokovým sazbám v USA. Euro se v závěru asijského obchodování vyšplhalo až na 1,2712 USD.

Kurz dolaru se přiblížil hranici 1,27 USD již v pondělí poté, co jeden z guvernérů americké centrální banky Ben Bernanke v neděli odpoledne řekl, že úrokové sazby v USA mohou zůstat na nynějším 45letém minimu. Znamená to, že investoři budou mít nadále zájem spíše o měny s vyšší výnosností, což by mohlo vést k odlivu kapitálu z USA.

Cizí kapitál Amerika nutně potřebuje k financování vysokého deficitu běžného účtu. Americký dolar se v úterý propadl rovněž na nové 11leté minimum vůči britské libře, ke které během tokijského obchodování klesl na 1,1805 USD. Dolar se pohyboval také v blízkosti sedmiletého minima ke švýcarskému franku a tříletého minima k jenu. V závěru asijského obchodování však dolar k jenu oživil, což obchodníci připisují intervenci japonské centrální banky, napsala agentura Reuters.