Ve srovnání s odměnami udělovanými bankéřům ve Spojených státech či Velké Británii jde však v zemi tulipánů jen o „drobné“. Odměna pro výkonného ředitele ING Jana Hommena ve výši jednoho miliónu liber (necelých 28 miliónů Kč) může působit jako almužna v porovnání s jeho zahraničními kolegy.

Stephen Hester, šéf státem kontrolované britské banky Royal Bank of Scotland, může inkasovat na prémiích až 7,7 miliónu liber, Bob Diamond z Barclays pak 6,5 miliónu liber. V případě vysoce postavených bankéřů v Goldman Sachs a JP Morgan jde až o 40 miliónů liber každému.

„Možná jsme tak pobouření, protože jsme malá země, která dává přednost tomu, aby šla příkladem, než aby následovala další,“ nechal se slyšet Fred Polhout, odborový předák v ING.

Proč tolik?

Hlas lidu byl natolik silný, že se Hommen během několika dnů svých prémií vzdal a apeloval na další ředitele ING, aby učinili totéž.

„Bankéři by neměli dostávat bonusy vůbec. Proč mají brát obrovské sumy za to, že chodí do zaměstnání a dělají svou práci?“ ptá se Emma Rohlová z knihkupectví v centru Amsterodamu.

Bankéři se brání tím, že vysoká odměna je životně důležitá pro udržení talentů a má zabránit nizozemským finančníkům „přebíhat“ do zámořských bank. „Nechte je jít do zahraničí, pokud se jim to tady nelíbí. Existuje spousta chytrých lidí, kteří budou chtít pracovat za méně,“ hřímá Polhout.