Rejstřík poprvé po hackerském útoku v polovině ledna obnovil obchodování. Na 700 000 ukradených kreditů v lednu zaznamenala energetická společnost ČEZ, dalších zhruba 470 000 povolenek ztratila firma Blackstone Global Ventures. Stát následně slíbil, že firmám budou povolenky nahrazeny.

"Ráno jsme prověřili zůstatky na účtech. Vše nasvědčuje tomu, že OTE splnilo svůj slib, a s otevřením rejstříku uvedlo zůstatky na účtech do stavu před útokem na rejstřík," sdělila mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Povolenky skončily v Estonsku, Velké Británii i Německu

Úřady zajistily ukradené povolenky na účtech v Estonsku a ve Velké Británii. Ukradené povolenky byly také objeveny na účtech v Německu, ty však zatím zajištěny nebyly. Stát všechny ukradené povolenky snaží získat zpět.

"Povolenky nalezené v Estonsku jsou již připsány na účtech v České republice. O povolenkách v dalších zemích nemáme žádné nové informace," uvedl Šťastný s tím, že se s emisemi obchoduje bez problémů. Dodal, že zájem držitelů účtů realizovat transakce byl hned ráno poměrně velký.

Povolenky dávají držiteli právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Vlády Evropské unie vydaly povolenky zdarma, na trhu jedna taková povolenka stojí nyní kolem 15 eur (asi 367 korun). Jedna povolenka se rovná tuně emisí.