Spotřební daň, vybíraná státem z litru stoprocentního alkoholu, vzroste po Novém roce ze současných 234 na 265 korun. To pak v přepočtu na půllitr 40procentní lihoviny, jakými jsou tuzemský rum či vodka, představuje zvýšení ceny zhruba o osm korun.

"Naše společnost do cen výrobků promítla jen zvýšení spotřební daně. Určité představy o tom, kolik by naše značky mohly po Novém roce v obchodech stát, sice máme, ale vzhledem k velké předzásobenosti obchodních řetězců si myslím, že se ceny ustálí až někdy v březnu," řekl Právu obchodní ředitel největší tuzemské likérky Stock Plzeň-Božkov Radek Svoboda. Hodně bude záležet na cenové politice jednotlivých obchodních systémů i na ochotě lidí nakupovat za vyšší ceny.

Zatímco například ceny půllitru Fernet Stocku se doposud pohybovaly v rozmezí od 99 do 110 korun, po zdražení by podle Svobody mohly začínat na 119 korunách. Obdobně dřívější tuzemský rum, nyní Božkov tuzemský, by mohl podražit z nynějších 75 až 80 korun někam k 89 korunám za půllitr, vodka Amundsen by se v obchodech mohla prodávat za ceny od 115 korun. "To jsou ale zatím jen naše domněnky," dodal Svoboda.

Z daní se kvůli poklesu spotřeby vybere méně

Útlum části zvýšené spotřební daně v nižších firemních maržích vyloučila také ředitelka společnosti Palírna U Zeleného stromu - Starorežná Prostějov Emílie Hnízdilová. Podle jejích slov se dá na pultech čekat růst cen spíše o něco vyšší, než je oněch osm korun, kolik dělá vyšší daň vybíraná státem. "Cíl vlády, jímž bylo zvýšit výběr spotřebních daní, se ale příští rok rozhodně nenaplní. Daní se kvůli poklesu spotřeby vybere naopak méně," je přesvědčen prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Podle něj zvýšení daně přichází ve stejné době, odkdy začne platit novela zákona o spotřebních daních, která již sama o sobě citelně zvyšuje legálním výrobcům lihovin jejich náklady. Veškeré prodávané lihoviny musejí nově projít tzv. daňovým skladem, na spotřební daň jsou výrobci povinni skládat finanční jistinu či získat bankovní záruku.