Úřady se nyní snaží vystopovat ostatní kusy, i když ministerstvo tvrdí, že pravděpodobnost, že jsou rovněž nakažené, je minimální. Kanada přitom svůj první případ nemoci šílených krav zaznamenala právě v Albertě. Z podkladů, které Spojeným státům poskytla Kanada, navíc vyplývá, že nakažená kráva je mnohem starší, než se uvádělo. Původní zprávy hovořily o věku kolem čtyř či čtyř a půl roku. Nyní však bylo zjištěno, že nemocná kráva byla šest a půl roku stará, potvrdily se tak informace sobotního kanadského tisku.

Spojené státy po oznámení případu rozjely kampaň, že je vše v pořádku. Například Bílý dům se snažil situaci uklidnit prohlášením, že prezident George Bush i nadále jí hovězí maso. Pěti obchodním řetězcům ve Washingtonu to však na klidu nepřidalo a hovězí stáhly z prodeje.

Nedůvěru v americké hovězí vyjádřily největší odběratelé - Japonsko, Severní Korea a Mexiko. K zákazu se posléze přidalo Rusko, Čína, Malajsie, Singapur a zatím posledním státem je Bulharsko, které podle DPA zakáže dovoz v pondělí.

Česká republika hovězí z USA nedováží.