„Do konce tohoto týdne poletí pro české turisty do egyptských letovisek šest charterových letadel, z toho pět zajistí letecká společnost Travel Service a jedno České aerolinie,“ sdělil Okamura s tím, že většina letů směřuje do Hurghady.

Pro leteckou společnost Travel Service, s níž spolupracuje například Exim Tours, Čedok, Firo, Fischer a další, to budou podle Okamury poslední lety, jelikož tyto cestovní kanceláře zájezdy do Egypta až do poloviny února zrušily. Situace se bude průběžně vyhodnocovat.

Bitky v ulicích Káhiry pokračovaly další noc (Reuters/Stream.cz)

Jak pro Novinky uvedl mluvčí CK Fischer Dan Plovajko, do Egypta uskuteční jeden prázdný let, který v Egyptě pouze nabere cestující, jimž končí pobyt. "Klientům, kteří mají objednaný pobyt v Egyptě v druhé polovině února a v březnu, nabízíme možnost výběru jiných destinací," připomněl Plovajko s tím, že stav je tak ohledně změny zájezdu půl na půl. "Více odhlášení máme z Moravy," zakončil mluvčí.

Pokud jde o let ČSA, se kterými spolupracuje Blue Style a několik menších cestovních kanceláří, tak se v nejbližších době podle Okamury se rozhodne, zda budou chartery pokračovat, jelikož by v tomto letu měli být i turisté, kteří i v této situaci směřují do Egypta na dovolené.

Situace zatím v normálu

Během pátečního dopoledne je podle Okamury situace v egyptských letoviscích v normálu a pobyty nejsou v zásadě narušeny. V Egyptě se nyní nachází přibližně 800 českých turistů.

V současné době se pohybují ztráty českých leteckých společností způsobené situací v Egyptě kolem 100 miliónů korun a ztráty cestovních kanceláří kolem 50 miliónů korun. „Ztráty však budou narůstat i v následujících měsících, i kdyby se situace uklidnila, jelikož nastartovat stoprocentní důvěru turistů v tuto destinaci bude trvat delší dobu,“ připomněl Okamura.

Egypt navštívilo ročně až 170 000 českých turistů a byl sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací.