Majitel nejznámějšího obchodu Amsterdam Shop, který má pobočky v Ostravě a v Českém Těšíně, na to reagoval dočasným uzavřením kamenných prodejen i internetového obchodu.

„Zjistili jsme určitá pochybení a vydali zákaz některého zboží. Pokud jsou nyní obchody zavřené, není to naše rozhodnutí, ale zřejmě o tom rozhodl majitel sám,“ řekl Bezecný s tím, že zatím ani nebyly vyměřeny případné sankce. Důvod pro zákaz některých výrobků Bezecný nesdělil. „Šetření nebylo dosud uzavřeno, proto nemohu poskytnout bližší informace,“ řekl.

Nabídka obchodu

Nabídka obchodu

FOTO: Aleš Honus, Právo

Dodal, že ČOI provedla kontroly ve čtyřech obchodech v Ostravě i v Českém Těšíně. Zaměřila se na to, zda nejsou spotřebitelé klamáni. Kontroly proběhly v pobočkách Amsterdam Shopu a také ve Smile Shopu, který provozuje konkurenční firma.

Dodržování zákona

„Naše kompetence jsou omezeny na to, zda výrobek obsahuje název, cenu, návod k použití a další náležitosti. Musíme se držet zákona,“ řekl s tím, že ČOI už nezajímá, že prodejce výrobky nabízí, aniž by informoval zákazníka o jejich složení.

„To je věc, na kterou by se měla zaměřit Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Muselo by se ale prokázat, že výrobky jsou určeny k přímé spotřebě. Pokud to oni oficiálně prodávají jako sběratelský předmět, obávám se, že se s tím ani v tomto směru nedá nic dělat,“ řekl Bezecný.

Majitel Amsterdam Shopu odmítá komunikovat s novináři. Zástupkyně firmy, která nechtěla sdělit své jméno, ale potvrdila, že obchod byl dočasně uzavřen kvůli kontrole ze strany ČOI. „Pracujeme na nápravě, otevřeme zase příští týden,“ řekla. Potvrdila také, že ČOI některé z výrobků zakázala dále prodávat, důvody ale pracovnice obchodu odmítla sdělit.

Podnikaví Poláci

V Ostravě a v Českém Těšíně se několik obchodů s novými syntetickými drogami objevilo na konci minulého roku. K dostání zde jsou nejen tzv. syntetické kanabinoidy, ale také náhražky extáze nebo pervitinu, a to včetně mefedronu, který je v řadě zemí Evropské unie zakázán.

Nabídka obchodu

Nabídka obchodu

FOTO: Aleš Honus, Právo

Případem se zabývala i policie, podle které ale není důvod k zákroku, protože nabízené výrobky nejsou na seznamu zakázaných narkotik, byť jsou jejich účinky zcela srovnatelné.

Obchody provozují polští podnikatelé, kteří syntetické drogy dříve prodávali ve své zemi, odkud ale byli novými zákony vytlačeni. V České republice se zákaz nových druhů syntetických drog teprve chystá, podle zákonodárců ale tento proces potrvá minimálně několik měsíců.