"Kolektivní vyjednávání uvízlo na mrtvém bodě. Generální ředitel ČD Petr Kousal proto odboráře upozornil, že když do nového roku vstoupíme bez nové kolektivní smlouvy, začne se na drahách striktně uplatňovat zákoník práce. Železničáři by tak skutečně přišli o řadu výhod," potvrdil Právu tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Na otázku, zda právě otázka mezd je důvodem, proč se vyjednávání nemůže pohnout z místa, odpověděl v pátek předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaromír Dušek: "K otázce mezd jsme se při vyjednávání ještě vůbec nedostali. Patová situace nastala kvůli tomu, že Kousal slíbil Federaci strojvůdců zařazení pracovníků této profese do vyšší tarifní třídy. My proto žádáme, aby vedení buď od slibu ustoupilo, nebo zvedlo třídu všem zaměstnancům ČD. To by si ovšem vyžádalo kolem 250 miliónů korun, na což dráhy nemají. Od Federace strojvůdců je to vydírání."

Protestní akce zřejmě v březnu

Dušek nevěří, že by se věci mohly do konce roku pohnout kupředu. "Pak bude skutečně následovat režim striktně podle zákoníku práce a ztráta výhod. Vše tedy směřuje k nepodpisu kolektivní dohody a následně ke stávce na železnici. Odhaduji, že by k ní mohlo dojít na začátku března, možná i dříve," prohlásil.

Odejít musela téměř třetina zaměstnanců

České dráhy nyní zaměstnávají 78 600 lidí, téměř o třicet procent méně než před čtyřmi lety. Přesto má v roce 2004 počet železničářů klesnout o rekordních 5650. Kousal to zdůvodňuje právě nutností snižovat náklady, včetně mzdových. Jiří Novotný