Hlavní obsah

Většina tuzemských fondů letos vydělala, nejvíce ty akciové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Naprostá většina domácích podílových fondů investorům letos vydělala. Největší výnosy přinesly akciové fondy, které v průměru zaznamenaly zhodnocení převyšující deset procent. Dluhopisové fondy vynesly průměrně přes tři procenta, fondy peněžního trhu mírně pod jedno procento. Vyplývá to z databáze serveru iFondy.cz těsně před závěrem roku.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Nejvíce letos vydělaly akciové fondy

Článek

"Uplynulý rok lze z investičního hlediska hodnotit jako velice pozitivní, jelikož naprosté většině investorů se podařilo alespoň částečně rozmnožit vložené peníze," řekl analytik KZ Finance Miroslav Frajt.

Na rok 2010 budou podle něj rádi vzpomínat především ti investoři, kteří byli ochotni pro dosažení zisků podstoupit vyšší investiční riziko. Právě dynamické investice si letos vedly nejlépe a mnohé z nich přinesly investorům od začátku roku 2010 výnosy v řádu desítek procent," dodal.

Nejvíce vydělávaly akciové fondy

Nejvýnosnějšími třídami aktiv byly letos akciové fondy a fondy investující do komodit, jež těžily z postupného ekonomického oživování, navyšujícího se objemu peněz v ekonomikách a s tím souvisejícími obavami z budoucí inflace.

Tuzemské akciové fondy vykázaly podle Petra Rozkošného ze společnosti Broker Consulting nejčastěji výnos mezi osmi a deseti procenty. Absolutním vítězem se stal akciový fond ISČS Top Stocks, který dokázal po téměř 100procentním růstu v roce 2009 letos přidat dalších asi 40 procent, čímž jistě potěšil své podílníky, doplnil Frajt.

Velký byl zájem o bonitní dluhopisy

České fondy dluhopisového trhu zaznamenaly tento rok nejčastěji výkonnost mezi třemi až čtyřmi procenty, upozornil Rozkošný. Pokračující nedůvěra v akciové trhy způsobila velký zájem o dluhopisy, a to především ty bonitní. Vše ještě bylo podle Frajta podpořeno snížením úrokových sazeb či dalšími nákupy dluhopisů ze stran centrálních bank.

Růst cen dluhopisů gradoval v prázdninovém období, kdy byla vytvořena většina letošních zisků. Čelo žebříčku výnosnosti opanovaly především rizikovější dluhopisové fondy investující do korporátních dluhopisů či státních dluhopisů rozvíjejících se zemí.

Pouhá polovina fondů peněžního trhu se dostala nad jedno procento

U nejkonzervativnějších investorů dominují bezpečné a málo kolísavé fondy peněžního trhu, uvedl Frajt. Téměř všechny se po celý rok pohybovaly v kladném teritoriu, avšak celkové výsledky jednotlivých fondů většinu investorů příliš nenadchly. Pouze asi polovina z této skupiny fondů se dostala nad jedno procento. Jen nejvýkonnější fondy této kategorie dokázaly překonat dvouprocentní hranici. Nejméně úspěšným českým fondem peněžního trhu byl CS Money Czech Crown Fund, který zaznamenal pokles hodnoty kurzu o 12,45 procenta.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za tři čtvrtletí roku 2010 stoupl o deset miliard Kč na téměř 244 miliard korun. V prvním čtvrtletí byl nárůst 16 miliard, ve druhém pokles o šest miliard Kč, ve třetím objem majetku stagnoval. Údaje za poslední čtvrtletí zatím nejsou k dispozici.

Reklama

Výběr článků

Načítám