„Odstávky na přelomu roku jsou běžné, překvapil nás ale počet ukončených pracovních poměrů - loni jich byla jen zhruba třetina,“ řekla Právu Magdalena Čadová z plzeňského úřadu práce.

Postiženi jsou především Slováci, Rumuni a Bulhaři, jako občané unie se ale mohou přihlásit na úřad práce a pobírat podporu. „Musejí však plnit všechny povinnosti jako ostatní uchazeči o zaměstnání, tedy například dodržovat termíny kontaktních návštěv,“ upozornila Čadová. Na podporu navíc nemá nárok každý – jednou z podmínek je odpracovaných dvanáct měsíců v klasickém zaměstnaneckém poměru za poslední tři roky.

Naprostá většina cizinců z unijních zemí zamíří raději domů. Agentury, které jim zajišťují práci, totiž až na výjimky nemají na dobu odstávky nasmlouvané ubytovny. „Aby se mohli ve své domovské zemi zaevidovat na úřadu práce, potřebují od nás příslušný formulář. Ten ale můžeme vystavit jen po doložení zápočtových listů. Pokud nám je žadatel nedodá sám, musí počítat s tím, že bude tato agenda trvat zhruba měsíc nebo i déle,“ uzavřela Čadová.