"Základní telekomunikační služby musíme ve srovnatelné kvalitě poskytovat klientům na celém území České republiky. ČTÚ nám však v rozporu se zákonem nezajistil úhradu ztráty v řádu miliard korun," uvedl Crha. Předseda ČTÚ David Stádník obvinění odmítá. "Příslušné částky byly rozepsány, všechno bylo zveřejněno, pokuty jsou uloženy," ujistil.

Do univerzální služby patří kromě běžných telefonních linek například slevy pro tělesně postižené, operátorské a informační služby, i provozování veřejných telefonních automatů. Na úhradu ztrát zřídil ČTÚ zvláštní fond, do něhož mají přispívat všichni operátoři podle svého podílu na trhu.

Konkurenti Telecomu se však už dříve proti výši příspěvků ohradili a odmítli zaplatit. ČTÚ jim proto vyměřil pokuty. Ministr informatiky Vladimír Mlynář dokončil návrh nového zákona o elektronických komunikacích, v němž má být povinnost univerzální služby definována pouze obecně. Telecom by tedy už nemusel zřizovat pevné linky v odlehlých obcích.

Na zajištění spojení obyvatel odlehlých osad se světem, ale ina provozování veřejných automatů či vydávání telefonních seznamů, by se vypisovala výběrová řízení. Návrh zákona o elektronických komunikacích vláda projedná v nejbližší době, a po Novém roce se jím začne zabývat parlament. Přesto nelze stihnout, aby zákon nabyl účinnosti již v květnu 2004, jak se původně plánovalo. Začne tedy zřejmě platit až od ledna 2005.