Zadržení bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna bude mít na ceny benzinu u českých čerpacích stanic do konce roku zanedbatelný vliv, domnívá se analytik Volksbank Vladimír Pikora. Ceny ropy na světovém trhu sice v reakci na dopadení bývalého iráckého vůdce výrazně klesly, zároveň ale mírně posílil dolar vůči české koruně. "Navíc v posledních hodinách začala cena ropy na světových trzích opět růst," dodal Pikora pro ČTK.

Obchodníci věří, že skončí teroristické útoky proti ropným polím především na jihu Iráku, což povede ke zvýšení vývozu černého zlata z této země. Cena americké lehké ropy klesla z pátečního závěru 33 dolarů až na 31,74 USD za barel, před sedmou hodinou SEČ však oživila mírně nad 32 dolarů za barel. Cena severomořské ropy Brent klesla o třičtvrtě dolaru na 29,60 USD za barel. Irák nyní vyváží kolem 1,5 miliónu barelů denně přes terminál v Basře.

Listopadová produkce OPEC

Státy Perského zálivu, které hrají na ropném poli významnou úlohu, zadržení Sadddám Husajna uvítaly. Doufají, že je to signál začínající stabilizace v oblasti. Politická a ekonomická aliance Rada pro spolupráci v zálivu (Gulf Cooperation Council - GCC), která sdružuje Saudskou Arábii, Katar, Bahrajn, Omán, Kuvajt a Spojené Arabské Emiráty, věří, že se otevře cesta pro rychlejší transformaci v Iráku.

Listopadová produkce ropného kartelu OPEC vzrostla o 105 tisíc barelů denně na celkovou produkci 27,925 miliónu barelů denně. Irácká produkce se zvýšila o 450 tisíc barelů denně poté, co byly na jihu země opraveny těžební zařízení. Irák počítá se zvýšením denní těžby na cca 2,8 miliónu barelů ke konci prvního čtvrtletí příštího roku.