Celá aukce začala na nabídce 20 miliónů franků, která byla však rychle přehozena vyššími nabídkami. Během 40 sekund se dražba posunula na 30 miliónů franků. Poté příhozy rostly už ne po miliónech, ale "jen" po půlmiliónech franků. Finální cena se zastavila až na 40,5 miliónu franků, když se hlavní tři účastníci aukce rozhodli v dražbě nepokračovat.

Aukční síň Sotheby's však musela být s výsledkem spokojena, před dražbou její zástupci doufali maximálně v sumu 665 miliónů korun. Dodávali však, že v dnešní době nejisté ekonomiky se může cena vymrštit i výše.

Podle aukčního domu Sotheby's se výjimečný diamant o hmotnosti 24,78 karátu vyznačuje intenzivní růžovou barvou a po odborném vyleštění se očekává, že bude vyhodnocen jako bezchybný. To už je pro běžné oko i nyní, obsahuje však jednu drobnou vadu, která vznikla pravděpodobně jeho nošením na prstenu, na kterém se stále nachází.

Vzácný růžový diamant disponuje výjimečnými atributy.

Vzácný růžový diamant disponuje výjimečnými atributy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Diamanty, které nemají žádnou vadu, běžně dosahují v aukcích vysokých cen. Smaragdový brus ve spojení se zaoblenými rohy nechává navíc krásu diamantu plně vyniknout.

Video

Vzácný růžový diamant na záběrech pocházejících z října 2010

Navíc, jak říká dřívější majitel tohoto diamantu klenotník Harry Winston - když má kámen tak jasnou barvu, není třeba ho příliš brousit. Smaragdový brus je navíc u růžových diamantů zcela výjimečný a i to je důvod výjimečné hodnoty tohoto diamantu.