"Myslím si, že to není moc dobrý signál. Ale je to koaliční kompromis Unii svobody a KDU-ČSL," zhodnotil výsledek hlasování ministrů pro Právo Škromach. Podle něj v situaci, kdy jeho úřad směřuje k posilování motivace občanů, aby si hledali zaměstnání, "není toto rozhodnutí dobrá zpráva".

Na dotaz Práva, zda je pravděpodobné, že by v průběhu příštího roku ještě jednou navrhl zvýšení minimální mzdy, Škromach odpověděl: "Bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet mzdy a zároveň jak se případně projeví vstup ČR do Evropské unie. Ale nepředpokládám, že by došlo k dalšímu zvýšení minimální mzdy ještě v průběhu příštího roku."

V Evropské unii představuje minimální mzda 50 až 60 procent průměrné mzdy. Česká republika by se měla tomuto poměru přiblížit při přechodu na euro přibližně v roce 2010.  Podle Českého statistického úřadu dosáhla průměrná měsíční hrubá mzda ve třetím čtvrtletí částky 16 522 korun.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Prejdová uvedla, že v současné době minimální mzdu pobírá 0,3 procenta zaměstnanců větších organizací. Podle zjištění úřadů práce v menších podnicích dostávají minimální mzdu tři procenta pracovníků.