Krize se podle Klause dostala do střední a východní Evropy zvenčí, ale zároveň ukázala v plné síle strukturální problémy ekonomik. Její dopad byl na jednotlivé státy regionu rozdílný. Podle Klause to záviselo kromě dalších faktorů na velikost země a velikosti jejího vnitřního trhu. "Pro větší zemi je jednodušší odvrátit krizi než pro typickou malou ekonomiku závislou na exportu," připomněl.

Euru zasadila krize pořádný úder, nicméně podle prezidenta bude fungovat dál. "Ale jeho dlouhodobá krize bude pokračovat a budeme za tento experiment platit velkou cenu," uvedl. Existence jednotné evropské měny je navíc podle Klause důvodem, proč je v Evropě slabý ekonomický růst. "Přechodem k euru jednotlivé země ztratily měnovou politiku a možnost reagovat na rozdílné ekonomické podmínky," připomněl.

Klaus rovněž nevidí důvod pro další existenci Mezinárodního měnového fondu. "Zvyšování jeho role, která je výsledkem krize, je špatná cesta. MMF je zodpovědný za zaváděná opatření, za která ale neponese zodpovědnost," nechal se slyšet.