Dohoda navazuje na smlouvu s Japan Tobacco International z konce roku 2007 a další obdobnou dohodu s British American Tobacco z letošního července.

"Pašované a padělané výrobky podvádějí každého: vlády, spotřebitele i řádně podnikající společnosti," uvedl eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. Podle něho to vyšle odstrašující signál pašerákům a zvýší šance na vymýcení nezákonných operací.

Dohoda zavede pravidla pro výměnu informací mezi ITL a jednotlivými úřady a dá základ tomu, jak by firma mohla rozšířit vlastní kontroly. Její součástí jsou i ustanovení o tom, jak by se měla označovat velká balení cigaret obsahující kolem 10 000 cigaret, na nichž by mělo být označeno, na jaký trh by měly zamířit.

Podle odhadů EU členské země ročně přicházejí až o deset miliard eur (asi 246 miliard korun) kvůli padělkům a pašování tabákových výrobků. Jde o peníze, které pašeráci a podvodníci "vydělají" na tom, že neodvádějí daně. Přes různá opatření přijímaná v posledních letech počet pašovaných či padělaných cigaret i jejich nabídka roste.