"Řekl bych, že už je to mnohem lepší. V letošním roce už se všechna čísla a statistická data změnila v plusová. Teď očekává tempo růstu někde kolem 2,5 procenta. To sice není takový hospodářský růst, jaký má Čína, ale zase tak špatné to není," řekl Klaus.

Česká národní banka na letošní rok počítá s růstem HDP v rozsahu 1,6 procenta, v příštím roce bude podle ní růst vyšší a mohl by se pohybovat kolem 1,8 procenta. Ministerstvo financí příští rok čeká růst 2,3 procenta, Evropská komise 2,4 procenta. Odboráři jsou ale pesimističtější, podle nich růst příští rok nepřesáhne jedno procento.

Euro je dobré pro pár zemí

Klaus také zopakoval svůj názor na Evropskou unii a řekl, že euro by mohlo jako společná měna dobře fungovat pro šest nebo sedm zemí, ale ne pro 16 států jako v současné době.

"Nevěřím, že mít v Evropě jednu měnu pro 16 zemí je rozumný způsob, jak dělat byznys a jak řídit ekonomiku. Pro naprosto odlišné země je euro svěrací kazajkou," řekl Klaus.

Správným krokem je decentralizace

Klaus rovněž připomněl, že se neztotožňuje s názory, podle nichž by měly existovat centralizované vlády a úřady. V této souvislosti uvedl svou zkušenost s komunistickým režimem a centrálním plánováním.

"Pokusy řídit celou zemi a celou ekonomiku ze shora, to selhalo, jak každý ví," poznamenal přibližně v desetiminutovém rozhovoru Klaus. Správná cesta je podle něj decentralizace.

Prezident je nyní v USA jako hlava české delegace na zasedání Valného shromáždění OSN, které se bude zabývat právě reformou role této organizace v globálním vládnutí. V sobotu přednese projev na Valném shromáždění OSN v New Yorku.