Do budoucna již oceláři nebudou chráněni vysokými dovozními cly, ale novým opatřením, které má zamezit subvencovanému dovozu oceli ze světa.

Bush rozhodnutí o zrušení cel ještě oficiálně neoznámil, sám ale řekl, že tak učiní ve velmi krátké době. Zrušení cel potvrdily jak zdroje z odvětví, tak lidé kolem Bushe, všichni si ale přáli zůstat v anonymitě. Rozhodnutí potvrdily také zdroje v Bushově republikánské straně.

Američanům hrozily tvrdé odvetné kroky

Když Bush zavedení cel v březnu loňského roku oznamoval, měl v úmyslu je nechat v platnosti zhruba tři roky, aby dal ocelářům dost času na zotavení. Ve Spojených státech předtím zkrachovalo několik výrobců oceli a hrozilo, že by se odvětví mohlo ocitnout v krizi.

Pokud by Američané cla na ocel nezrušili, hrozilo by jim, že s nimi zahájí obchodní válku Evropská unie a další země. Ty daly najevo, že přijmou odvetná opatření a začnou vybírat clo na dovoz amerického zboží. V případě Evropské unie by to bylo 2,2 miliardy eur ročně, a to už od poloviny prosince.

EU, Japonsko a některé další země už si na USA stěžovaly u Světové obchodní organizace (WTO), která jim později dala za pravdu, když označila tato cla za neslučitelná s pravidly světového obchodu. Kdyby Američané o zrušení cel nerozhodli, Evropská unie by podle všeho zatížila clem širokou škálu amerického zboží, pyžamy počínaje a pomeranči konče.

Opatření může popudit část voličů

Rozhodnutí o odvolání zvýšených cel je pro Bushe ve volebním roce politicky riskantní, protože může popudit voliče v ocelářských státech jako Ohio nebo Pensylvánie. Minimalizovat tyto škody chce administrativa rozšířením systému licencí na dovoz oceli a zlepšeným monitorováním trhu, což má zvýšit schopnost vlády rychle reagovat na neočekávaný růst dovozu.

Činitelé administrativy rovněž naznačili, že se budou přísněji uplatňovat antimonopolní zákony a možná se změní způsob stanovování sankčních cel. Rovněž do Federální obchodní komise, která o antidumpingových případech rozhoduje, asi Bush namísto odcházejícího demokrata dosadí komisaře vstřícnějšího k ocelářům.

Američtí oceláři se sice verbálně vyslovují proti zrušení cel, v podstatě však už jsou s tímto krokem smířeni. Šéf U.S. Steel Thomas Usher uvedl, že odstranění cel "asi nebude mít velký vliv" na odvětví. "Situace je nyní rozhodně jiná než v době zavedení cel. Směnné poměry měn se změnily, ekonomika se zlepšuje a ocelářství je silnější," řekl Usher.

Analytici poukazují zejména na slabý kurs dolaru a nynější vysoké sazby v námořní přepravě z Evropy. WTO minulý týden odložila zasedání svého sboru pro urovnávání sporů o devět dní na 10. prosince, aby dala USA více času na zrušení cel. Toto zasedání mělo schválit konečnou zprávu o amerických clech a dát EU a dalším zemím možnost stanovit přesný termín uvalení sankčních cel na americké zboží.