To odpovídá dvěma ročním rozpočtům Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který dotace vyplácí. Uvedly to úterní Hospodářské noviny (HN). Vyjádření Ambrozka se listu nepodařilo získat.

"Jeho nástupce Petr Kalaš nedal žádnou. Martin Bursík dal výjimky v řádku jednotek a já také," řekla deníku bývalá ministryně životního prostředí a současná náměstkyně Rút Bízková.

Peníze mohl Ambrozek posílat, kam se mu zachtělo, dotace nemusel s nikým konzultovat. Jím schválené projekty jen stačilo dát radě fondu na vědomí. Tím se však systém dotací stal nepřehledným, píše deník.

Byla to prý běžná praxe

Bývalý šéf SFŽP Andrej Mudray listu řekl, že udílení výjimek byla běžná praxe. "Mnoho poslanců si tehdy říkalo výjimku semhle nebo támhle. Ministr (Ambrozek) se jim snažil vyhovět, protože nechtěl mít ve sněmovně potíže a potřeboval podporu pro své návrhy," dodal Mudray.

Podle HN má Ambrozek ještě jeden problém. Na ministerstvu se totiž obklopil lidmi napojenými na dotační firmu Star, která zpracovává žádosti o evropské i národní dotace. Mimo jiné i o dotace z fondu životního prostředí.

Jak uvedl deník, Ambrozkovým nejbližším spolupracovníkem byl šéf Staru, lobbista Martin Baier. O jeho vlivu vypovídá i to, že když v září 2006 nastoupila první vláda Mirka Topolánka, ministr životního prostředí Kalaš dostal od premiéra za úkol "debaierizaci". Stejně tak o pár měsíců později Bursík, který měl v debaierizaci pokračovat, potvrdil HN bývalý předseda ODS Topolánek.

Ze zaměstnance Staru Pavla Labounka udělal Ambrozek svého náměstka. Další muž, napojený na Star, David Libiger, v Ambrozkově éře pracoval jako ekonomický náměstek na fondu.

HN na zvláštní propojení Ambrozka s byznysmeny přišly, když mapovaly jeho kariéru. Před několika týdny totiž vyšlo najevo, že si v Kyjově postavil dům za dese milionů korun, který zaplatil bez hypotéky. Když exministr vysvětloval, kde na dům vzal, tvrdil, že si uspořil z platu. Sám Ambrozek odmítá svoji finanční situaci vysvětlit, napsaly úterní HN.