WEF spatřuje v poklesu USA zejména zvyšující se makroekonomickou nerovnováhu a rovněž oslabení vlivu veřejných a soukromých institucí.

V desítce nejlepších převládají evropské ekonomiky, když další místa obsadily Německo, Japonsko, Finsko, Nizozemsko, Dánsko a Kanada.

Pokud jde o asijský region, Japonsko se dostalo na již zmíněné šesté místo v žebříčku, 11. pozice patří Hongkongu. V Latinské Americe obsadilo Chile jako nejlepší 30. místo. Ze zemí Blízkého východu a severoafrického regionu z ankety vyšly nejlépe Katar (17. místo), Saúdská Arábie (21. místo) a Izrael (24. místo).

Ještě větší propad než Česko zaznamenalo Slovensko. Náš východní soused se umístil na 60. místě, když před rokem na tom byl o 13 příček lépe. Ze zemí Evropské unie je na tom nejhůř Řecko na 83 místě.

WEF hodnotí konkurenceschopnost zemí na základě dostupných statistických údajů a celosvětového Průzkumu názoru řídících pracovníků. Průzkum probíhal od února do dubna letošního roku a zapojilo se do něj 13 500 manažerů z celého světa. Výsledky hodnocení tak odrážejí stav ekonomiky a názory manažerů ke konci dubna 2010.