„Budeme to řešit na evropské úrovni a já si dokážu představit, že to bude předmětem listopadového euroafrického summitu v Libyi,“ citoval server EUobserver italského ministra zahraničí Franka Frattiniho.

„Evropa musí konečně dostat migrační politiku, která má k dispozici množství fondů, do zemí původu přistěhovalců. To by pomohlo tranzitním zemím čelit obrovské zátěži,“ uvedl ministr. Ten se už dříve vyjádřil v tom smyslu, že okrajové státy, jako je Itálie, nesou na svých bedrech tíhu migrace za celou EU.

 

Nevíme, co se stane, jaká bude reakce bílých a křesťanských Evropanů tváří tvář přílivu hladových a zaostalých Afričanů.lybijský vůdce Muammar Kaddáfí

 

„Na poli migrace existují velké možnosti rozvoje spolupráce s Libyí,“ citoval The Guardian Matthewa Newmana, mluvčího komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové. Podle Francie by EU měla především urychleně dokončit jednání o širší smlouvě s Libyí, započaté už v roce 2008. Její součástí je i žhavá problematika migrace.

Libyjský vůdce se snaží kout železo, dokud je žhavé. Na zástupce evropských zemí se pokouší zapůsobit emotivně laděnými výroky. „Nevíme, co se stane, jaká bude reakce bílých a křesťanských Evropanů tváří tvář přílivu hladových a zaostalých Afričanů,“ posílá sugestivní vzkaz starému kontinentu.