Fuksa připomněl, že finanční částka určená na dorovnání přímých plateb měla letos podle původního vládního zadání klesnout o 980 miliónů korun, nakonec se ji ale MZe podařilo snížit na 880 miliónů korun. Národní doplňkové platby k přímým podporám budou letos podle údajů MZe vyplaceny v celkovém objemu 3,18 miliardy korun, což je o 2,32 miliardy korun méně, než by podle přístupové smlouvy k Evropské unii mohlo být teoreticky vyplaceno.

MZe na straně svých běžných výdajů letos podle Fuksy uspoří dalších 360 miliónů korun. Na mzdách a pojistném hodlá ministerstvo a jeho podřízené organizace ještě do konce letošního roku ušetřit 70 milionů korun. "Úspory dopadnou na každého. Všichni spotřebitelé zaplatí více na DPH. Méně peněz budou mít úředníci, studenti, pracující důchodci, lidé spořící si na stavební spoření. Věřím, že nikoho nepřekvapuje, že úspory dopadnou i na zemědělce," uvedl Fuksa.

MZe ale podle Fuksy předpokládá, že i přes letošní pokles celkových dotací pro zemědělce meziročně o 2,5 procenta vykážou farmáři lepší hospodářský výsledek než loni. Fuksa svůj optimismus opírá o aktuální ceny klíčových zemědělských komodit, které meziročně výrazně vzrostly. Například cena potravinářské pšenice je podle něj meziročně vyšší o 41,5 procenta, krmné pšenice o 39,8 procenta a řepky o 29,4 procenta.

Fuksa ovšem zároveň upozornil, že výnosy kvůli nepříznivému počasí nakonec nebudou tak velké, jak se ještě v červenci očekávalo. MZe proto počítá s tím, že část úspor ve vyplácených dotacích bude vázána na vývoj sklizně.