Řidiči se v neděli rozhodli ukončit stávku, do které vstoupili na začátku minulého týdne na protest proti plánům na změnu licenčních pravidel. Změna pravidel, která má posílit konkurenci v odvětví, je součástí podmínek pro půjčku v objemu až 110 miliard eur (asi 2,7 biliónu Kč), kterou Řecku slíbily země eurozóny a Mezinárodní měnový fond.

Stávka narušila zejména dodávky pohonných hmot a měla negativní dopad na zásobování obchodů i na cestovní ruch. Tisíce turistů se podle agentury DPA kvůli nedostatku benzínu vzdaly svých pronajatých vozů a ti, kteří cestovali vlastními automobily, museli čekat na obnovení dodávek v hotelích či kempech. Další tisíce turistů navíc podle agentury AP svou plánovanou dovolenou v Řecku odložily.

Problémy se zásobami řešila armáda

Problémy se zásobováním se již o víkendu výrazně zmírnily, protože armáda převzala zajišťování dodávek pro nemocnice, úřady, elektrárny a další logisticky významná místa, jako jsou letiště a přístavy. K obnovování dodávek pohonných hmot na čerpací stanice vláda o víkendu využila vozidla zabavená stávkujícím řidičům. Někteří řidiči se navíc již v sobotu začali vracet do práce.

Vláda ve středu pohrozila stávkujícím odebráním licence a vězením, pokud nenastoupí do práce během 24 hodin. Použila k tomu příkaz civilní mobilizace. Ten je součástí nouzových ustanovení, jež jsou normálně vyhrazena pro případ války či živelní pohromy.

Řecký turistický sektor byl již dříve poškozen vlnou protestů proti plánovaným úsporným opatřením vlády. "Řecký turismus a jeho zaměstnanci nemohou pokračovat v práci za tohoto stavu každodenního teroru," uvedl minulý týden řecký svaz cestovních a turistických agentur.