„Dobře se prodávají zájezdy pozemní dopravou, u leteckých zájezdů evidujeme pokles,“ popsal mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura

Podle jeho průzkumů pak letos vede zájem o Chorvatsko. Země tradičně patří mezi Čechy nejvyhledávanější dovolenkářské destinace. Jen loni zemi navštívilo přes 800 tisíc lidí.

Podle odhadů Okamura by tam letos mohlo zavítat přes 900 tisíc lidí, pokud se tedy průběžný zájem udrží až do konce sezóny. Na vzestupu je prý také zájem o Rakousko, Itálii či Maďarsko.

Některé cestovní kanceláře však "chorvatský boom" neregistrují. "Nemyslím si, že ta čísla jsou reálná, takový trend neregistrujeme. Za stejné peníze jako dovolenou v Chorvatsku vlastním dopravou mohou mít lidé letecký zájezd do Egypta či Tuniska," komentoval mluvčí CK Fischer Dan Plovajko.

"Letos evidujeme meziročně větší zájem o dovolenou vlastní dopravou. Nejvíce pak o Itálii, zájem o Chorvatsko je na stejné úrovni jako loni," řekla mluvčí CK Firo Tour Pavlína Pešová. Podle jejích údajů je o pobyt na Apeninském poloostrově větší zhruba o třetinu.

Deset nejoblíbenějších destinací Čechů v loňském roce:
1. Chorvatsko814 000
2. Slovensko662 000
3. Itálie553 000
4. Řecko393 000
5. Rakousko257 000
6. Francie184 000
7. Egypt177 000
8. Spojené království145 000
9. Maďarsko119 000
10. Španělsko118 000

Turismus zažívá již druhým rokem s trochou nadsázky poměrně divoké období. Stejně jako všude jinde ve světě se loni potýkal s problémy kvůli hospodářské krizi. Letos se pak zájem dovolenkářů výrazně proměňuje.

Mnoho lidí loni zkusilo dovolenou v tuzemsku a letos zvažují, co dál. „Lidé jedou tam, kde je dobrý poměr mezi cenou a kvalitou,“ vysvětlil Okamura. Není prý proto divu, že Krkonoše, které jsou pro Čechy relativně drahé, mají úbytek domácích návštěvníků.

Trochu jiná situace je u přehrad. Například ta Vranovská si díky mnoha volnočasových aktivitám nemůže na nedostatek kempařů stěžovat, zatímco o brněnskou není zájem.