Předchozí ministr financí Eduard Janota před několika měsíci upozornil, že o dalších škrtech v letošním rozpočtu se rozhodne až po vyhodnocení příjmů z daní od firem, tedy na počátku července.

"Při posouzení inkasa všech daní a vývoje všech součástí veřejných rozpočtů - chystáme se navrhnout vázání výdajů ve výši zhruba 10 miliard korun ve státním rozpočtu, tak aby celé veřejné rozpočty letos dosáhly schodku maximálně 5,3 procenta HDP," uvedl Jakob. Materiál podle něj ministr předloží v nejbližší době na jednání vlády.

Podle LN by měly být letošní příjmy státu z daní firem oproti loňsku vyšší v řádech miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska, je ovšem nutno brát v potaz celkový stav veřejných rozpočtů, na který má dopad i ztrátové hospodaření obcí.

Ke konci června stát na dani z příjmu vybral 59,1 miliardy korun, což je meziročně o 5,8 miliardy více. Celkové daňové příjmy do státního rozpočetu stouply ke konci června meziročně o 19,2 miliardy korun na 257,7 miliardy. Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 75,7 miliardy korun z květnových 95,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun.