"Dostali jsme pozvánku, kde je jako třetí bod odvolání týmu Petra Žaludy," potvrdil člen dozorčí rady Českých drah Vladislav Vokoun. "Nechápu, proč se to navrhuje," dodal. Pod pozvánkou je podepsaný šéf dozorčí rady a náměstek ministra Jaroslav Král.

Představenstvo vedené Žaludou tvoří čtyři jeho náměstci - náměstek pro osobní dopravu Antonín Blažek, náměstek pro provoz Jiří Kolář, pro ekonomiku Michal Nebeský a pro správu majetku Milan Metzenauer.

Ministr dopravy Gustav Slamečka by podle svých slov nyní pro personální změnu nehlasoval. "Nechceme další změny, pokud by nebyly podpořené mimořádnou situací," uvedl ministr. Podle něj situace v ČD Cargo sice nyní není lehká, ale nikoliv mimořádná.

Podle ministra neznamená zařazení bodu na program automatické odvolání. "Závisí to na tom, jak se bude situace vyvíjet do pátku," uvedl ministr. Členové dozorčí rady jsou prý odpovědní za svá rozhodnutí a ministr je nemůže zásadně ovlivnit. Sám Slamečka by podle svých slov vyčkal na výsledky mimořádného auditu, který se nyní v cargu uskutečňuje.

Návrh na výměnu přichází v době, kdy se vláda v demisi zavázala, že nebude provádět žádné personální změny. České dráhy jsou přitom nejen jednou z největších státních firem, ale současně i jedním z největších příjemců dotací.

Žaluda má podporu odborářů

Výsledek hlasování je prý nejasný. Zatímco Žaludův tým má podporu odborářů, kteří jsou v dozorčí radě, hodně bude záležet na hlasování sociálních demokratů, například Karla Březiny nebo Jaroslava Palase.

Vedle Krále, Březiny a Palase v dozorčí radě sedí za zaměstnance Jan Bitter, Antonín Leitgeb a Vladislav Vokoun. Dalšími členy devítičlenné rady jsou Tomáš Chalánek, Zdeněk Prosek a Pavel Škvára.