"Je to informace, kterou nemohu komentovat. BIS neodpovídá a ze samé podstaty svého poslání nemůže odpovídat na otázky typu na čem právě BIS pracuje, kterou institucí, organizací nebo firmou se zabývá. Pokud by to udělala, tak by paralyzovala svou činnost," odpověděl Šubert na dotazy Práva ke zprávám o prověřování miliardových transakcí ČKA zpravodajskými důstojníky BIS.

Potvrdil však, že BIS trvale sleduje vše, co se odehrává ve vyšších patrech české ekonomiky. "Ukládá to zákon o BIS. Terorismus a strategické ekonomické zájmy státu jsou trvalou prioritou BIS," řekl Šubert. Na poznámku Práva, že do těchto vyšších pater české ekonomiky patří ČKA, řekl, že to si může dovolit tvrdit Právo, ale ne on. "Co mohu ale potvrdit, je trvalý zájem služby (BIS) o to, co se ve vyšších patrech naší ekonomiky odehrává," řekl Šubert Radiožurnálu.

ČKA šetří i Nejvyšší kontrolní úřad

O chod ČKA se podle ČRo zajímá také Nejvyšší kontrolní úřad. Prověrku nařídil kvůli sporu o prodej balíku pohledávek společnosti EC Group i ministr financí Bohuslav Sobotka. Její výsledky mohou ovlivnit personální obsazení agentury, řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

"Ministr dal konsolidační agentuře termín, do kdy má předložit analýzy smluv, to je zhruba do poloviny prosince. Na základě těchto analýz se rozhodne, zda vládě dá návrhy na případné personální změny v ČKA," řekl Zeman Radiožurnálu. Konsolidační agentura prohrála část arbitrážního sporu s EC Group a bude muset firmě, která koupila balík pohledávek za tři miliardy a 400 milionů korun, vrátit zpět 360 miliónů.

Ke sledování poslance Hojdara v souvislosti s jeho funkcí v ČKA a kontaktech s podnikateli typu Františka Mrázka Šubert řekl: "Omlouvám se. Řekl jsem vše, co mohu říci." Odpověď zopakoval i po otázce Práva, neuvízl-li Hojdar ve sledovací a odposlechové síti jen proto, že se scházel s lidmi sledovanými BIS a volal na čísla odposlouchávaná BIS se souhlasem soudu, nebo když držitelé legálně odposlouchávaných telefonních čísel volali Hojdarovi. "Řekl jsem vše, co mohu říci," zdůraznil mluvčí BIS.

Tlustý a MF nic nevědí

Předseda dozorčí rady ČKA a poslanec za ODS Vlastimil Tlustý nemá informace, že BIS prověřuje transakce ČKA. Stejně odpovědělo i ministerstvo financí. "Ve zprávě BIS jsem si přečetl nějaké konstatování, ale o tom, že něco prověřuje, se nic nepíše," dodal. Podle výroční zprávy BIS za rok 2002 nelze pozitivně hodnotit způsob a průběh prodeje pohledávek, které byly na ČKA převedeny z řady velkých českých komerčních bank, například IPB nebo Komerční banky. NKÚ prý provádí v agentuře standardní šetření již řadu měsíců. "Je to naprosto standardní kontrola jako ve všech jiných institucích," dodal Tlustý.