„Snažíme se, aby hrobník byl plnohodnotný člen společnosti. Zatím je možné v Česku získat jen dílčí kvalifikaci, což je ale jako řidičák bez autoškoly,“ vysvětlil Novinkám hrobník David Stejskal, který přeškoluje své kolegy a stál u zrodu Cechu hrobnického.

Sdružení si založilo již i stejnojmenné internetové stránky. Ty hned v úvodu upozorňují, že „Náš svět je za branou“. Kromě zkvalitnění hrobnictví v Čechách si klade cech za cíl i vznik vlastního učebního oboru.

„Už o tom jednáme s jedním pražským učilištěm. Chceme, aby se hrobník stal tříletým oborem. Na škole by byly i rekvalifikační kurzy pro ty, co již pohřbívají,“ popsal Stejskal. Jeho přání však nestojí jen na dohodě se školou, nutné je i schválení ministerstva školství.

K tomu bude potřeba vypracovat osnovy, sylaby a vydat i nějaké dílčí publikace. Stejskal uvedl, že cílem oboru pracovník správy pohřebiště - hrobník by bylo ovládání křovinořezu či motorové pily. Studenti by se také naučili správně pohřbívat, exhumovat, jednat s pozůstalými. Náplní hodin by byla rovněž nauka o hygieně či religionistice.

Pokud by učební obor skutečně vznikl, je podle Stejskala otázka, jak velký by byl mezi mladými lidmi o něj zájem. O práci by se však lidé neměli bát. „V Česku je 3500 obcí, které mají pohřebiště a měly by zaměstnávat hrobníka,“ dodal Stejskal.