Gazprom hrozí, že když Minsk nezaplatí, sníží dodávky až o 85 procent. Bělorusko slibuje, že spor s Gazpromem nebude přenášet na další odběratele a zajistí plný tranzit na západ. Gazprom většinu plynu do Evropy posílá přes Ukrajinu, a dopady na další odběratele by tak neměly být významné. Gazprom už dříve uvedl, že v nejhorším případě by využil svých volných kapacit a plyn do těchto zemí by dodával oklikou přes Ukrajinu.

Bělorusko se v pondělí přihlásilo k dluhu vůči Gazpromu a sdělilo, že je připraveno jej vyrovnat do dvou týdnů. Gazprom krátce předtím přiznal vůči Bělorusku dluh za tranzit ve zhruba stejné částce, jako je dluh Běloruska vůči Gazpromu. Dodal však, že vina za vznik problémů s neplacením závazků leží na straně Běloruska, protože Minsk údajně fakticky zablokoval platby od Gazpromu.

Ruský plyn se na spotřebě v Evropě podílí zhruba čtvrtinou. Čtyři pětiny ruských dodávek směřují přes Ukrajinu a zbytek přes Bělorusko. Spory Moskvy s oběma tranzitními státy vedly opakovaně k výpadkům ruských dodávek plynu a ropy do zemí střední a západní Evropy.