V USA jsou pořád ještě stovky bank, které se potýkají s problémy. Šéfka Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Sheila Bairová už dříve řekla, že nejvíce krachů bank očekává ve třetím čtvrtletí. Pak se situace prý začne zlepšovat.

Úřady očekávají, že v letošním roce v USA zkrachuje více bank než loni, kdy jich bylo 140. V roce 2008 skončilo pouze 25 bank a ještě o rok dříve dokonce jen tři. Současná vlna krachů ale zdaleka nedosahuje takové síly, jako na přelomu 80. a 90. let při krizi spořitelen. Například jen v roce 1989 v USA zaniklo 534 finančních institucí.

Klienti změnu vesměs nepocítí

FDIC předpokládá, že krach banky Nevada Security úřad přijde na téměř 81 miliónů dolarů (asi 1,7 miliardy Kč). Klienti banky změnu prakticky nepocítí, pokud v ní neměli uložen abnormálně vysoký vklad, na který už by se nevztahovalo pojištění. Až do banky v pondělí přijdou, uvidí na dveřích jen jiné logo.

Nároky klientů zkrachovalých bank v USA vyřizuje právě FDIC. Vzhledem k současné vlně bankrotů je teď garanční fond FDIC v minusu, úřad ale požádal banky, aby pravidelné roční příspěvky do fondu zaplatily na tři roky dopředu. Úřad tak dostane asi 45 miliard dolarů, které by měly stačit i na pokrytí zbývajících očekávaných nároků. FDIC ručí za vklady klientů do výše 250 000 dolarů (asi 5,2 miliónu Kč) na jeden účet.

Vedení FDIC má příští týden schůzku, na které bude aktualizovat výhled očekávaných výdajů v souvislosti s nynější vlnou krachů. Úřad při poslední aktualizaci odhadl, že celkové náklady jeho garančního fondu se za období 2009 až 2013 vyšplhají na zhruba 100 miliard dolarů (asi 2,1 biliónu Kč). Úřad minule také sdělil, že u malých bank už vidí známky zlepšení.