V čele ČNB by vystřídal Zdeňka Tůmu, jenž v polovině dubna všechny překvapil oznámením, že ke konci června ve funkci skončí. O jeho příštím působišti se zatím jen spekuluje. Poslední informace, že by měl od příštího roku vést Evropský výbor pro systémová rizika, končící šéf ČNB ve čtvrtek označil za nepravdivé.

Klausův muž

Společně s Robertem Holmanem, kterého prezident před pěti lety rovněž jmenoval, je Singer často označován za Klausova muže. Prezident totiž Singra, který má nyní v centrální bance na starosti dohled nad bankovním a finančním trhem a často se objevuje v médiích, již v minulosti označil za „špičkového ekonoma nové generace“ a dal několikrát veřejně najevo, že si jsou v ekonomických otázkách názorově blízcí.

Členy bankovní rady jmenuje prezident republiky na šest let. Tůma měl původně ve funkci skončit až 12. února 2011, po uplynutí jeho druhého šestiletého mandátu. V té době má také vypršet mandát Singra stejně jako dalších členů bankovní rady Holmana a Pavla Řežábka. Zbývajícími členy sedmičlenné rady jsou viceguvernér Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík a Eva Zamrazilová.

Bankovní rada ČNB mimo jiné rozhoduje o směru úrokových sazeb v zemi. Singer stejně jako Tůma v poslední době spíše prosazoval rychlejší pokles úroků.

V otázce přijetí eura Singer v souladu s Klausem dlouhodobě vybízí k opatrnosti. Na začátku letošního roku například prohlásil, že veškeré debaty o vstupu ČR do eurozóny jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám zatím neumožňuje. Podle expertů se s příchodem Singra do čela ČNB nedá očekávat, že by se politika centrální banky nějak podstatně změnila.

Mezi horké kandidáty na šéfa ČNB patřil ještě prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Miroslav Singer

Po ukončení Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 1991 Singer absolvoval doktorandské studium na University of Pittsburgh. Od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu AV ČR a Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK.

Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 2000 a 2001 ředitelem zastřešující společnosti Expandia Holding. Před příchodem do ČNB v únoru 2005 Singer působil také ve společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Je autorem řady odborných článků v renomovaných médiích. Přednáší rovněž na VŠE v Praze.