"Chceme upozornit, že běžné prázdniny trvají dva měsíce. Studenti si tedy nemohou ani teoreticky zajistit případnou podporu po ukončení studia," tvrdí předseda komory Petr Mikel. Podobně na tom budou podle něj i vysokoškoláci, ačkoli jejich prázdniny jsou delší. Studentská komora proto vyzývá poslance a senátory, aby zákon o zaměstnanosti odmítli.

Zákon je podle Mikela zcela mimo realitu. Na Ostravsku je velká nezaměstnanost a průměrná hodinová mzda brigádníka nepřekročí 40 korun. Tato mzda při přesycení trhu studenty dále poklesne a mladí lidé budou muset pracovat za směšné částky i dlouho do noci, míní Mikel.

"Mzdy už níže nepůjdou, spíše by měly jít nahoru," reagoval Marek Lazor, který je jednatelem největší regionální agentury na severu Moravy, zaměřené na zajišťování brigád. Problémem podle něj bude spíše omezený počet pracovních míst. "Jedná se také o tom, že i nezaměstnaní by měli mít nárok na brigády. Pokud to projde, budou se také oni prát o brigádnická místa a ubírat je studentům," dodal.

Ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová řekla, že zatím neví, jak novela postihne studenty, protože je tam spousta pozměňovacích návrhů.